Geologie Brd – Jindřichova skála

Ve čtvrtek 21. 9. 2023 proběhl projektový den Geologie Brd do kterého se zapojili učitelé ZŠ s žáky 1. – 9. ročníků. Autobus nás odvezl do Malé Vísky, kde na nás čekala průvodkyně Mgr. Jana Fischerová.

 Po seznámení s programem dne jsme sestavili skupiny  a vydali se do lesa. Zde jsme vyhledávali různé druhy kamenů, které nám následně paní lektorka pojmenovala. Také nám vysvětlila  jak vznikla kamenná moře. Dozvěděli jsme se, jak vznikly místní skály a pokračovali jsme až k Jindřichově skále. Jindřichova skála je přírodní památka, kterou obklopuje rozsáhlé kamenné moře, které je domovem mnoha mechů a lišejníků. Je z ní překrásný výhled do brdských lesů a na protilehlou zříceninu hradu Valdek.

Po svačině jsme testovali kameny. Pracovali jsme ve skupinách po třech třídách. Nejprve jsme dostali od paní lektorky přinesený kámen, který nepochází z Brd, se kterým jsme pracovali, a zjistili, že je to pískovec. Dále  jsme stejné úkoly plnili s místními s kameny a srovnávali vlastnosti obou. Již víme, že místní brdské kameny jsou slepence a jsou velmi tvrdé. Po celý den jsme měli krásné počasí a zažili jsme i spoustu legrace.

Před posledním úkolem učitelé  opět změnili složení týmů. Cílem byla stavba obydlí z přírodnin. Každou stavbu vyhodnotila paní lektorka jako velmi zdařilou. Všechny se nám moc líbily!

 Všechny nabyté poznatky z celého dne využijeme v jednotlivých předmětech i v běžném každodenním životě. Naučili jsme se pravidla chování v chráněných oblastech. Poznali jsme nové druhy hornin, mechů a lišejníků. Dozvěděli jsme se, že drsné podmínky a chudá půda v Brdech je důvodem řídkého osídlení této oblasti, kde můžeme v dnešní době čerpat psychický klid a energii. Ostatní pedagogové budou seznámeni s poznatky z projektového dne v rámci metodických sdružení. Všichni jsme si odnesli mnoho zajímavých informací a poznatků.

Projektový den se nám vydařil a těšíme se na další.

 

 

Mgr. Ilona Kolínová a kolektiv pedagogů

Další aktuality

PrŠ_Ruční práce

PrŠ_Ruční práce

Ruční práceŽáci praktické školy dvouleté pracují vždy s velkým nadšením. Ke svátku jara jsme si vyrobili spoustu krásných dekorací, které pak žáci prodávali na velikonočním jarmarku. Nyní začali s výzdobou chodby – žirafa, veverka a spoustu dalších dekorací J Koukněte...

PrŠ_Hornický domek

PrŠ_Hornický domek

Hornický domekVe čtvrtek 20. března 2024 jsme navštívili Hornický domek na Březových Horách. Zažili jsme tu atmosféru velikonočních svátků, která byla v hornické domácnosti na počátku 20. století:  vůně pečiva, lidové písničky, tradiční výzdoba. Vyzkoušeli jsme si...

2PD_Nakupování

2PD_Nakupování

NakupováníV rámci finanční gramotnosti jsme šli do obchodu na nákup. Koupili jsme si pár květin – primulí, které si o pěstitelských pracích přesadíme a vyzdobíme prostory školy. Vyzkoušeli jsme si samoobslužnou pokladnu, placení v hotovosti i platební kartou. ...

Důležité kontakty

Adresa

Pod Šachtami 335
Příbram IV
261 01 Příbram

Strava

Kód jídelny - 0009