Adaptační výlet

Po velmi náročném týdnu příprav nadešel ten den, kdy jsme se sešli v 07,30 hodin na vlakovém nádraží. Ještě rychlá rozlučka dětí s maminkami, šup koupit jízdenky a následně nasednout do připraveného kupé.

Po několika minutové jízdě jsme vystoupili na Jineckém nádraží. Zde byli všichni poučeni o chování během cesty zejména v zalesněném terénu. Prohlédli si informační tabuli z Jinec na Olymp Brd a určili trasu cesty po zelené stezce. Zde jsme se též dozvěděli, že cestu budeme začínat ve 391 m n. m.

Již první kroky bylo znát, že všichni zúčastnění jsou velmi natěšeni. První záchytný bod měl být Slonovec. Po prvním kilometru do kopce, ale začali někteří ztrácet síly, a proto jsme začali dělat krátké přestávky na odpočinek. Bylo znát, že tento den bude velmi náročný. Odměnou nám ale byla krásná panorama, která byla takřka každých 100 metrů.

Poté jsme došli na první záchytný bod Slonovec. Ten se nachází v 575 m n. m. Je také znám jako trempský hřbitov. Zde jsme si poslechli informace týkající se tohoto místa. Kdy byl fakticky založen, kdo zde tráví nejvíce času a kteří lidé ho nejvíce navštěvují. Vše jsme si mohli prohlédnout i z blízka. Následně jsme přešli k ohništi, kde jsme se nasvačili a po odpočinku uskutečnili několik her.

Nastal ale čas, vypravit se na další záchytný bod. Kupodivu cesta vedla opět do kopce. To už někteří žáci nesli trochu těžce, ale povzbuzeni pedagogickým dozorem a motivačními sladkostmi, které na ně čekaly na nejvyšším vrcholu, který byl už jen kousek před námi, se jim opět vlila síla do žil. Po nějaké době proložené malou přestávkou na doplnění tekutin jsme se dostali na rozcestník Hřebenka, který je 600 m n. m.

Potom už jsme se konečně dostali na další bod naší cesty, který se jmenuje Klouček, a je umístěn na hlavní vrstevnici ve výšce 689 m n. m. To už opravdu někteří žáci proklínali pana učitele a byli rádi, že se mohou chvilku posadit a odpočinout. Proto jsme zde vynechali některé hry, které jsme měli připraveny. Znovu jsme ale byli odměněni krásným výhledem na město Příbram a okolí. Zde nás čekala i sladká odměna. Další odměnou bylo nalezení uschované „Kešky“

Po zapsání do pamětní knihy na tomto bodu jsme se vydali na vysílač ve Velcí. Někteří si utřeli pot, jiní slzy a vyrazili dál. Po ještě krátkém kopečku jsme šli už skoro po rovince na vrstevnici. Cestu jsme si krátili hrou na veverky, házením šišek na terč a také stavěním kamenných sloupů. Ukazatel nám napověděl, že jdeme správnou cestou a vysílač se nezadržitelně blíží. Jen škoda, že jsme sebou neměli nějaké nádoby na borůvky či ostružiny a košíky na houby, neboť toho zde bylo plno. I s tím jsme si poradili a natrhali několik lesních jedlých plodů do pusy. Po příchodu k vysílači jsme opět byli odměněni nádherným výhledem a krásnou přírodou.

Po krátké prohlídce už nás čekala cesta dolů. Další zastávkou bylo místo, kde při bouřce uhodil blesk do několika stromů. Zde měli žáci jedinečnou možnost vidět devastující účinky blesku a také to, jakým způsobem je blesk spirálovitě sveden do země a následně ztrácí účinek. Zde jsme se mohli i podívat, kam až byly odmrštěny třísky z rozlomeného stromu. Tento fyzikální jev je velmi vzácný, vzhledem k tomu, že se zde nevznítil žádný požár a příroda si sama poradila.

Vzhledem k vysílení některých žáků, teplému počasí a náročnosti trasy jsme se rozhodli trochu upravit itinerář a zamířili do údolí v Sádku. Zde jsme se přesunuli na hřiště do sportovně odpočinkové zóny a dali dětem trochu oddechnout. Zde si někteří pouze sedli a poslouchali přítok vody do místní hasičské nádrže při sledování plovoucích ryb a žab, někteří si šli prohlédnout kavkazské kozy a ovce a někteří si šli pohrát na zábavné atrakce. Po odpočinku jsme se opět zahráli některé vědomostní hry.

Následně jsme si došli pro karimatky, spacáky a oblečení a přesunuli se na místo, kde jsme měli strávit noc. Poté jsme se vrátili na hřiště a zahráli další hry. Následovalo rozdělání ohně a opečení buřtů. Chlapci byli gentlemani a děvčatům buřtíky opekli. Zde došlo i k vyhodnocení prvního dne a předání sladkých cen. Potom jsme se opět přesunuli do sálu, provedli večerní hygienu a ulehli k odpočinku. Všichni byli tak unavení, že po krátké pohádce usnuli jako miminka.

Budíček následujícího dne jsme nechali až na 07,30 hodin. Po ranní hygieně a úklidu jsme se přesunuli na snídani, kde vládla opět dobrá nálada. Po včerejší únavě nebylo ani památky. Jen stesk některých žáků po maminkách byl trochu znát. Proto jsme na rozptýlení zapojili pejska pana učitele a ukázali jeho výcvik v poslušnosti a akrobacii.

Po řádném posilnění jsme vyrazili na další místo, kde jsou umístěny miniatury dopravních prostředků vyrobených z drátu. Po jejich shlédnutí jsme navštívili místní obchod v Drahlíně, kde si mohli žáci koupit nějaké dobroty. Bohužel jsme byli v trochu časovém presu a již jsme i vzhledem k únavě nenavštívili Informační centrum v Obecnici. To snad ale stihneme příště. Z těchto důvodů jsme se vrátili zpět do Sádku na oběd, kde došlo i k celkovému vyhodnocení a předání pamětních mincí za úspěšné absolvování Adaptačního pobytu. Potom už jsme zrychleným krokem pelášili na autobus do Příbrami.

Pokud mám shrnout tento Adaptační pobyt, tak musím říci, že nám ukázal, jací jednotliví žáci jsou, kdo komu pomáhá a také kdo se za koho dokáže postavit. Již první den jsme si řekli, že naše třída bude jako řetěz a tento řetěz bude tak silný, jako jeho nejslabší článek. Myslím, že toto rčení všichni pochopili. Tyto dny byly také fyzicky velmi náročné, ale ověřili jsme si, že naše hranice, pokud chceme, můžeme pokořit, a jít ještě dál. První den v lesních porostech jsme ušli 13,91 km. Celkem za den, to bylo ale okolo 23 km. Další den byla trasa dlouhá 4,02 km, ale to jsme počítali jen cestu do Drahlína a zpět. Závěrem lze říci, že se vše podařilo, a co víc? Na adaptačním pobytu jsme během vědomostních her procvičili Český jazyk a Matematiku, při popisu cesty po vrstevnicích a výškách nad mořem Zeměpis, při pozorování a poznávání obojživelníků a domácích zvířat Přírodopis a v neposlední řadě také Fyziku při výbojích blesku. Tělesnou výchovu nemusím ani zmiňovat. VŠE SE POVEDLO JAK MĚLO!!! 😊

 

 

Bc. Petr Prokeš, třídní učitel

Kristýna Šeděnková, asistentka pedagoga

 

 

Další aktuality

PrŠ_Konec i začátek

PrŠ_Konec i začátek

Konec i začátekTak už to na světě chodí – občas něco končí a něco dalšího nám začíná. Známe to asi všichni. Proto jsme dnes výletem do Kozičína  už skoro ukončili tento školní rok a začali jsme se těšit na začátek prázdnin. Cestu jsme zvládli autobusem, vyšlápli...

PrŠ_Sportovní den

PrŠ_Sportovní den

Sportovní denDnes se nám přihodila na praktické zvláštní náhoda. Konečně totiž po delším dešťovém období vysvitlo sluníčko. No a my jsme si mohli nechat deštníky i pláštěnky doma a vydat se pohodlně na cestu směr Nový rybník, kterou jsme měli dlouho v plánu. Tam nás...

PrŠ_Veselé plavání

PrŠ_Veselé plavání

Zábavné plaváníDnes jsme opět pokračovali v plaveckém výcviku, jako každý čtvrtek v měsíci. Ale „změna je život“ a proto jsme i dnes měli několik vyjimečností a změn. V neobvyklé datum: 6. 6. a  nevšední zážitky. Linda se totiž dnes opět stala kameramankou - pustila...

Důležité kontakty

Adresa

Pod Šachtami 335
Příbram IV
261 01 Příbram

Strava

Kód jídelny - 0009